Glokom Haftası

İnsanlar arasındaki iletişim yolları içinde en önemlisi ve en sık kullanılanı konuşarak anlaşma yoludur. Konuşma öğrenilmiş bir davranıştır, anne ve babalar, çocuğun yakın çevresindeki kişiler farkında olmaksızın konuşma öğretmenliği yapmaktadırlar. Konuşmanın öğrenilmesinde ise en önemli unsur işitmedir. İşitme kaybı bu duyulardan en önemlisi olan işitme bozukluğu durumunda ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde milyonlarca insan işitme sorunu yaşamaktadır. İşitme engeli, işitme duyarlılığının kişinin gelişim, uyum, sosyal yaşam ve özellikle iletişimdeki görevlerini yerine getirmesinde en büyük engeli oluşturmaktadır.

Bilimsel araştırmalar, işitme kaybının önlenebilir olduğunu, işitme kaybının erken tanısı halinde de bireylerin hayatından taviz vermeden işitsel teknolojilerle yaşamlarını kolaylaştırabileceklerini ortaya koymaktadır. İşitsel teknolojiler; estetik kaygılardan dolayı işitme cihazı kullanmak istemeyen kişiler için geliştirilen micro işitme cihazı, çok ileri derecede işitme kayıpları için geliştirilen süper power işitme cihazı, gürültülü ortamlarda insan sesini ön plana çıkaran işitme cihazı, telefonla rahat konuşturacak konforlu işitme cihazı gibi onlarca alternatif sunmaktadır.

Telefonun icadı ile tanıdığımız Alexander Graham Bell annesinin ve eşinin duymadığı sesleri bir cihaz yardımıyla kaydetmiş, işitme kayıpları üzerine sayısız çalışmalar yapmıştır. Bu nedenle de doğum tarihi olan 3 Mart 1947 dünya genelinde Dünya Kulak ve İşitme Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Kulak ve İşitme Günü kapsamında Kadıköy Belediyesi bünyesinde bulunan Sosyal Yasam Evleri’mizde Si-Ser İşitme Merkezleri'nin desteği ve özenli çalışmaları ile 4-6 Mart tarihleri arasında 3 günde 65 yaş ve üzeri 250 ziyaretçimize Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniğimizde 81 kişi ücretsiz olarak işitme tarama testi yapılmış ve ziyaretçilerimiz doğru uzmanlar ile bilinçlendirilmiştir.

Si-Ser İşitme Merkezleri'ne katkılarından dolayı teşekkür ederiz.